This week’s West Down bowling news and results
Please have your entries with the Zone convenor by that date along with the entry fees. This year a mixed pairs competion has been added and the rules are the same as the over 55’s .
Division Two - The Pavilion came out on top in the local derby
Pavilion 38-34 Leisure Bowlers
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: D.Thomson,G.Anderson,V,Newall,P.McClatchey 10-4 L.Heaney,L.McCreanor,J.Scott,W.Walker
Rink 2: C.Gray,T.McDowell,J.McCullough,D.Moles 11-10 J.Neill,T.Ledlie,J.Barr,H.Barr
Rink 3: D.Preston,M.ward,J.Hamilton,J.Major 11-10 F.Martin,N.Cochrane,J.Noddings,W.Cochrane
Rink 4: K.Kennedy,F.Dolan,P.Gray,K.Stewart 6-10 I.Andrews,T.Blackwood,N.Ledlie,S.Kidd
Magherally stretched their lead at the top of the table
RBL Gilford 28-44 Magherally
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: J.Murtagh,B.Wisener,E.McCoo,B.Strain 3-12 I.Montgomery,P.Martin,S.Scott,J.Martin
Rink 2: A.Wisener,E.McClean,C.Broom,S.Dunn 11-12 G.Beggs,W.Steenson,I.McBride,S.McBride
Rink 3: A.McBurney,S.O’Hare,L.McBurney,T.Adamson 5-13 A.Anderson,N.Craig,M.Steenson,D.McAuley
Rink 4: M.Quail,E.Murtagh,G.McCoo,A.Magennis 9-7 M.Adair,E.Robb,K.Smith,L.Martin
Ballyvarley were comfortable winners against Scarva.St
Ballyvarley 45-23 Scarva.St
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: M.Byrne,J.Lennon,J.McAvoy,S.Byrne 11-4 M.McCarrision,B.Livingston,K.Stevenson,J.Dickson
Rink 2: S.Lennon,G.O’Neill,G.McGarry,K.O’Neill 13-3 S.Livingston,A.Stevenson,M.Martin,N.Craig
Rink 3: D.Lennon,P.J.Johnston,G.McGrath,M.McGrath 13-8 E.Gibson,E.Smyth,D.Nelson,W.Kinnin
Rink 4: J.Stewart,R.McGivern,C.McDermott,S.McGivern 8-8 F.Hillen,M.Ewart,H.Shannon,D.Watt
Division One - St.Colman’s good form continues
St.Patrick’s 30-42 St.Colman’s
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: R.McCleary,P.Hayes,T.Martin,G.Gilliland 8-8 A.Magee,T.McCartan,N.Quinn,A.Magee
Rink 2: R.Faulkner,I.Dickson,W.McCullough,K.Purnell 6-14 C.Owens,J.Owens,B.Wilson,P.Moore
Rink 3: J.McClatchey,I.Cousins,D.Gilliland,A.Johnston 11-10 F.O’Dowd,M.Millar,B.Moore,P.Tumilty
Rink 4: A.Gilliland,And.Johnston,D.Carson,J.Gilliland 5-10 E.Byrne,L.Mcavoy,M.Wilson,G.Chambers
Dunbarton had a close call at Dromore N.S
Dromore NS 36-38 Dunbarton
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: E.Ervine,M.Ward,T.Gribben,P.Reid 8-11 G.Magennis,S.McCall,G.Crothers
Rink 2: R.McCandless,M.Nelson,T.Mulligan,D.McCandless 9-9 M.McInerney,E.McElroy,R.Gough,L.McCartan
Rink 3: S.Gilliland,B.Francis,R.Elliott,L.Graham 6-12 D.Neill,M.Higgins,P.Moffitt,T.Bell
Rink 4: N.Lindsay,E.Gribben,E.Anderson,R.Greer 13-6 P.Moore,E.Adamson,P.Whittle,A.Hughes
Ballydougan got welcome points against Holm Park
Ballydougan 52-19 Holm Park
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: M.Milligan,G.Wilson,M.Milligan,S.McCartney 16-0 S.Harrison,T.Ogle,A.Copeland,K.Aiken
Rink 2: E.Wilson,S.Whyte,N.Whyte,J.Richardson 20-7 C.Ogle,L.Aiken,S.Malcolmson,C.Sherwin
Rink 3: S.Turkington,M.Leckey,Rach Cassells,Rob.Cassells 11-4 G.McDowell,S.Smith,T.Smith,S.G.Malcolmson
Rink 4: C.Halliday,H.Massey,M.Cassells,D.Malcolmson 5-8 A.Sudlow,I.Houston,T.Wilson,J.McKenny
A.S.Tullylish took the bonus against St.Joseph’s
St.Joseph’s 30-36 AS Tullylish
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: J.Magennis,Rog.Magennis,P.Linden,B.Murphy 10-5 A.Burrell,A.Cannaway,J.Wilson,D.Bowman
Rink 2: K.Magennis,J.Morris,Ron.Magennis,C.Dillon 5-16 R.Bolton,H.Hylands,J.Gray,D.J.Wilson
Rink 3: B.McVeigh,C.Savage,C.Rooney,F.Murphy 9-6 G.McCracken,D.Graham,R.Martin,E.Campbell
Rink 4: A.O’Loughlin,F.Watters,H.Dillon,L.Magennis 6-9 L.McCracken,S.Black,T.Gray,A.Leckey
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDromore Cathederal concluded their annual singles tournament on Saturday night with ten section winners vying for the title.
A superb entry of 206 ensured a full house on each of the five nights,with the eventual winner being Jason Hand of Corduff Bowling Club who defeated Paul Canning of Conlig 12-4 in the final.
At the semi-final stage Hand beat Noel Graham,Loughaghery 7-3 whilst Canning beat Sean Conroy St.Anthony’s 8-6. Beaten quarter-finalsts were Mark Sproule,Niall Hand,Pauline Beattie and Seamus McMath.
Other section winners were Sammy Hall and Colin Moore. Prizes were handed over by Margaret Dawson and club chairman George Dawson thanked all who had helped to make the tournament such a resounding success.